Ηττήθηκε 2-5 στην παράταση από τον Αλμυρό

Αποκλείστηκε από το κύπελλο Ελλάδας ο Αετός

17/09/2022 - 20:00

Ο Αετός δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, υποκύπτοντας στην παράταση μετά το ισόπαλο 2-2 που προέκυψε στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Με τελικό αποτέλεσμα 2-5 ο Αλμυρός τσέκαρε το εισιτήριο για την Β φάση, όπου εκεί θα αντιμετωπίσει τον κυπελλούχο Φωκίδας Απόλλωνα Ευπαλίου.

Ο Αετός ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα παίρνοντας κεφάλι στο σκορ 1-0 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μιχαλάκη στο τέταρτο λεπτό, όμως οι Κρητικοί έφεραν το ματς στα ίσια με τη συμπλήρωση 10 λεπτών με το φοβερό σουτ του Φραγκουλάκη.

Ο Ντιονίσιο με το σφύριγμα της επανέναρξης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους 1-2 με ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ, όμως η ομάδα των Λουτρών βρήκε την απάντηση στο 72’ με τον Σεφουλάϊ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην αντίθετη γωνία από πλάγια θέση. Στα εναπομείναντα λεπτά της κανονικής διάρκειας δεν άλλαξε κάτι με τις οι δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο ο Αλμυρός ήταν ανώτερος και με 2 γκολ μέσα σε δύο λεπτά κλείδωσε την νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση. Σο 92΄οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ με το συρτό σουτ του Λεόν και δύο λεπτά αργότερα ο Κατσικοκέρης σημείωσε το 2-4 από την άσπρη βούλα μετά από χέρι του Σεφουλάϊ εντός περιοχής. Στο 116΄ ο Χαϊντάνι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα πετυχαίνοντας με ατομική ενέργεια το τελικό 2-5.