Με καλή παρουσία η αθλήτρια της Σαπφούς

Βασική στην εντεκάδα η Γιαννή στα παιχνίδια της Εθνικής Κορασίδων

01/10/2022 - 18:00

Βασική θέση στην 11αδα είχε η Μιχαέλα Γιαννή και στις τρεις αναμετρήσεις της Εθνικής κορασίδων στην Α’ φάσης των προκριματικών αγώνων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Παπακώστας δείχνει ότι βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στην Μυτιληνιά αθλήτρια που πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αγώνες της Εθνικής, η οποία ωστόσο δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας τρείς ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Πρώτος αντίπαλος της Εθνικής ήταν Πολωνία, η οποία αποδείχτηκε ανώτερη και χάρη στα γκολ της Γκρζβίνσκα στο 31’, της Γκούζικ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και της Σικόρα στο 83’ επικράτησε άνετα 3-0. Η Γιαννή αγωνίστηκε για 72 λεπτά όπου και αντικαταστάθηκε από την Ίβιτς.

Επόμενος αντίπαλος στον δρόμο της Ελλάδας ήταν το Βέλγιο το οποίο υποχρέωσε ξανά σε ήττα την Ελλάδα 1-0 με το γκολ που σημείωσε η Πιρέν στο 70ο λεπτό. Σε αυτό το παιχνίδι η παίκτρια της Σαπφούς αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό από την Βλάχου.

Στον τρίτο και τελευταίο αγώνα, η οικοδέσποινα Ισπανία νίκησε εύκολα 5-0 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τη Γιαννή να αγωνίζεται σε όλον τον αγώνα σχεδόν, αφού έγινε ανρικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις (90'+2') από την Ίβιτς. Τα γκολ σημείωσαν η Ορτέγα Ρεκένα (41’, 71’), η Σεγούρα (58’), ενώ στη διαμόρφωση του τελικό σκορ χρεώθηκε δύο αυτογκόλ η Ζάγκλη (43’, 73’).Ύστερα και από αυτό το αποτέλεσμα η Εθνική θα συμμετάσχει στον 2ο γύρο της διοργάνωσης από την League B.