Παρακολουθήστε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα Αιολικός - Ηλυσιακός 2-1 και τη μεγάλη νίκη των Μυτιληνιών με ανατροπή μέσα στον "Ταρλά".

Τα στιγμιότυπα της μεγάλης ανατροπής [vid]

11/02/2019 - 12:15 Ενημερώθηκε 11/02/2019 - 12:39

Πάθος, τσαμπουκά και πίστη στη νίκη. Αυτά είχε ο Αιολικός απέναντι στον Ηλυσιακό, κερδίζοντας με ανατροπή 2-1 στον Ταρλά, παραμένοντας στο κυνήγι της 2ης θέσης.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Αιολικός βρέθηκε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Μιχελής απέκρουσε στη γωνία του το συρτό σουτ του Βουτσιώτη, παραχωρώντας κόρνερ στην πρώτη καλή στιγμή του ματς. Η πίεση συνεχίστηκε από πλευράς Αιολικού και στο 4' ο Κατσίκης έκλεψε στη μεσαία γραμμή, βγάζοντας τετ α τετ τον Ποτουρίδη που νικήθηκε κι αυτός από τον Μιχελή!

Ο Αιολικός ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα και στο 13ο λεπτό απείλησε ξανά, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Βουτσιώτη και παράλληλη σέντρα στον Τσουβαλτσίδη, το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι κόντραρε πάνω στον Πιπίνη. Ακολούθως ένα μακρινό σουτ του Τσομπανέλλη στο 16' κατέληξε στην αγκαλιά του Μιχελή.

Η ομάδα του Απόστολου Στύλου συνέχισε σε υψηλό τέμπο και στο 17' ο Κρητικός βρήκε όμορφα τον Βουτσιώτη στην περιοχή, αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε έφυγε ελάχιστα άουτ. Η πρώτη αξιόλογη επίσκεψη του Ηλυσιακού στα καρέ του Αιολικού καταγράφηκε στο 26ο λεπτό, όταν ο Λαμπρόπουλος σούταρε και ο Κουμπάς μπλόκαρε σταθερά. Ένα λεπτό αργότερα, στο 27', σε μια ανύποπτη φάση κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Βαλιός έκανε λάθος και ο Μάλτσι που έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή πλάσαρε σωστά για το 0-1.

Η ομαδα της Μυτιλήνης προσπάθησε να αντιδράσει και στο 33' ο Ποτουρίδης γύρισε όμορφα στον Τσουβαλτσίδη, που σούταρε αλλά ο Μιχελής έδιωξε ενστικτωδώς. Ο "Ηλυ" βρήκε χώρους και στο 44' έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, όταν ο Μπουσινάκης σέντραρε παράλληλα και ο Γκέζος που ευνοήθηκε από τις κόντρες πλάσαρε απελπιστικά άουτ από τη μικρή περιοχή. Στην επανάληψη, ο Αιολικός δίχως αλλά περιθώρια έψαχνε μια φάση να μει ξανά στο ματς. Και τη βρήκε στο 56ο λεπτό, όταν ο Βουτσιώτης εκτέλεσε φάουλ και ο Τσουβαλτσίδης με γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού στις κερκίδες.

Από τη στιγμή που ο κόσμος μπήκε ξανά στην εξίσωση του ματς, ο Αιολικός πίεσε ασφυκτικά για την ολική ανατροπή. Στο 63' ο Ποτουρίδης έβγαλε τετ α τετ από πλαγιά θέση τον Βουτσιώτη, αλλά το πλασέ του βρήκε στην εξωτερική πλευρά του τέρματος. Σε μια ακόμα καλή ευκαιρία, στο 65' ο Τσουβαλτσίδης σούταρε ελάχιστα άουτ.

Η πίεση του Αιολικού ολοένα και αυξανόταν. Και στο 80ο λεπτό, ο Σεφουλάι εκτέλεσε μαεστρικά φάουλ από τα πλάγια, με τον Τσομπανέλλη να ακουμπά την μπάλα τόσο όσο χρειαζόταν και τον Κρητικό με το τακουνάκι να κάνει το 2-1 μέσα σε αποθέωση! Και αφού ο Αιολικός έκανε την ανατροπή ανέλαβε για ακόμα μια φορά ο διαιτητής Τζαμουτζαντώνης από τη Χίο να γίνει πρωταγωνιστής, αποβάλλοντας με δεύτερη κίτρινη τον Τσομπανέλλη στο 85ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε σκόπιμα ο Πιπίνης από πλευράς Ηλυσιακού, αφού είχε συμπληρώσει κάρτες.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε ανακουφισμένους άπαντες στον Αιολικό και η μάχη συνεχίζεται...

Συνθέσεις:

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας (90' Καπταγιάννης), Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσουβαλτσίδης, Διαμαντίδης (76' Σεφουλάι), Ποτουρίδης (90' Παπαδόπουλος), Βουτσιώτης (86' Λαλάς), Τσομπανέλλης

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μιχελής, Κατσίβελης (66' Ρόπας), Παπαδημητρίου (83' Ρενάτο), Πιπίνης, Μουσταφίδης, Αμανατίδης, Λαμπρόπουλος, Μέξης, Μάλτσι, Γκέζος (59' Ντούνης), Μπουσινάκης (90' Μπιταξής)