Ξεχώρισαν Δημοσθένης Αντωνίου, Παναγιώτης Μακρής, Παρμενίων Σφαμιδάκης, Μιχαήλ Μηλιός, Ταξιαρχούλα Μαρούσκου, Θοδωρής Χατζηπαναγιώτης, Κωνσταντίνος Σφαμιδάκης, Χρήστος Μαρδιτσόπουλος και Νικολέτα- Μαρκέλα Κεφαλά

Μπράβο Αθανασίου στους αθλητές της ΑΧΤΙΔΑΣ ΑΙΓΑΙΟΥ για τις επιδόσεις τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ 2021

20/07/2021 - 11:01

Ο Αντιπρόεδρος της Βουλής και Βουλευτής Λέσβου, της Νέας Δημοκρατίας. Χαράλαμπος Αθανασίου, με αφορμή το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ 2021 και τις επιτυχίες των αθλητών της Αχτίδας Αιγαίου, δήλωσε :

«Θα ήθελα να συγχαρώ τους αθλητές της Αχτίδας Αιγαίου για την επιτυχία τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ 2021. Συγκεκριμένα:

Τον Αντωνίου Δημοσθένη, ο οποίος έλαβε την 1η θέση στα αγωνίσματα ακοντισμού και σφαιροβολίας στην κατηγορία F38 ανδρών.

Τον Μακρή Παναγιώτη , ο οποίος αναδείχθηκε 1ος Πανελληνιονίκης στα αγωνίσματα των 100 μ και 400 μ στην κατηγορία Τ20 U/20 ανδρών.

Τον Σφαμιδάκη Παρμενίων , ο οποίος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 200 μ και το αργυρό στα 100 μ, στην κατηγορία Τ35 ανδρών.

Τον Μηλιό Μιχαήλ, ο οποίος στην κατηγορία Τ20 U/20 ανδρών έλαβε το ασημένιο μετάλλιο στα αγωνίσματα των 400 μ και 800 μ.

Τη Μαρούσκου Ταξιαρχούλα, η οποία αναδείχθηκε 2η και 3η Πανελληνιονίκης στα αγωνίσματα των 800 μ και 400 μ αντίστοιχα, στην κατηγορία Τ20 γυναικών.

Τον Χατζηπαναγιώτη Θοδωρή, ο οποίος έλαβε τη 2η θέση και 3η θέση στα αγωνίσματα του ακοντισμού και των 100 μ αντίστοιχα, στην κατηγορία Τ36/F36 ανδρών.

Τον Σφαμιδάκη Κωνσταντίνο, ο οποίος κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των 200 μ και την 4η θέση στο αγώνισμα των 100 μ.,  στην κατηγορία Τ35 ανδρών

Τον Μαρδιτσόπουλο Χρήστο, ο οποίος ήταν 2ος Πανελληνιονίκης στο αγώνισμα των 400 μ,  ενώ έλαβε την 5η θέση στο αγώνισμα των 800μ., κατηγορία Τ20 ανδρών

Την Κεφάλα Νικολέτα-Μαρκέλλα, η οποία αναδείχθηκε 11η στα 100 μ στην κατηγορία Τ20 γυναικών.

Η επιτυχία τους είναι ακόμη μεγαλύτερη αν αναλογιστούμε ότι συμμετείχαν αθλητές από 49 σωματεία στην Ελλάδα, ενώ ανάμεσα στους συμμετέχοντες βρίσκονταν τα μεγαλύτερα ονόματα του Ελληνικού Αθλητισμού.

Θα ήθελα να συγχαρώ επίσης τον προπονητή, τη Διοίκηση της Αχτίδας και κυρίως τους γονείς των αθλητών , οι οποίοι αποτελούν τους ακρογωνιαίους λίθους για τα παιδιά μας.

Η Πολιτεία οφείλει και θα είναι δίπλα τους σε κάθε στάδιο της ζωής τους».