Εθνικός Αστέρας - ΑΕΛΚ 1-1 (πεν. 1-4)

Πρόκριση στη ρουλέτα για την ΑΕΛΚ!

25/10/2012 - 16:04

Η ανωτερότητα και ποιότητα που διέπει την ομάδα της Καλλονής φάνηκε στη χθεσινή αναμέτρηση της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Εθνικό Αστέρα στο γήπεδο της Καισαριανής και την ομάδα της Λέσβου να κερδίζει τον αντίπαλό της στα πέναλτι με 4-1 (κ.α. 1-1 και παρ.), αν και καρδιοχτύπησε λίγο τους φίλους της, σε ένα παιχνίδι το οποίο θα μπορούσε να είχε κερδίσει βάσει των ευκαιριών που είχε.

Δυνατό το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αποδείξουν ότι αξίζουν να αγωνίζονται στο Πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Ενώ παροτρύνονταν από τους φιλάθλους τους, πρόσεξαν την άμυνά τους, μη επιτρέποντας στους νησιώτες που είχαν καθολική υπεροχή από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, να παραβιάσουν την εστία τους, εκτός από τη φάση του δοκαριού από το Μανούσο και δύο ακόμη ευκαιρίες από τον ίδιο και τον Καζάκη, που δεν αξιοποιήθηκαν.

Γκολ και ψυχρολουσία
Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΛΚ ανέβασε στροφές, θέλοντας γρήγορα να πετύχει το γκολ και να φύγει το άγχος από τους παίκτες. Με κινητήριους μοχλούς τούς Λεοζίνιο και Μαρσέλο, λοιπόν, κίνησαν τις προϋποθέσεις να το πετύχουν και χαμογέλασαν στο 55΄, όταν ο Μανούσος από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Λεοζίνιο που ακολούθησε και πήρε σωστή θέση στην περιοχή του Αστέρα από πλάγια θέση, κρέμασε τον Αθηναίο γκολκίπερ Ντούση, ανοίγοντας το σκορ 0-1. Από το σημείο αυτό, η ομάδα του Καβακά κράτησε τον έλεγχο, δεν κινδύνεψε, παρά μόνο στις καθυστερήσεις, όταν ο αντίπαλος από στημένη φάση κατάφερε να ισοφαρίσει και να φέρει το παιχνίδι στην παράταση.

Ήταν ο Σάμιος ο οποίος εκτέλεσε φάουλ και οι αμυντικοί της Καλλονής έχασαν τον Παντελή Θεολόγου, τον αμυντικό του Αστέρα, ο οποίος προωθήθηκε και πηδώντας πιο ψηλά από όλους, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση.

Η παράταση άρχισε με καλές ευκαιρίες από τους Γιόνδη, Μανούσο Λεοζίνιο, που δε βρήκαν όμως στόχο, με την ομάδα του Καβακά να είναι καλύτερη από τον αντίπαλο της, αλλά να της λείπει το γκολ. Έτσι πήγε το παιχνίδι στα πέναλτι, εκεί όπου ήταν εύκολη υπόθεση να κατακτηθεί η νίκη-πρόκριση, αφού ευστόχησαν όλοι οι παίκτες που επέλεξε ο προπονητής της. Με συνολικό σκορ 5-2 πέρασε στον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό Βόλου που νίκησε τον Αστέρα Μαγούλας εκτός, με 2-1.

Η διαδικασία
Λεοζίνιο 0-1, Σάμιος 1-1, Χωριανόπουλος 1-2, Καμπούρης άουτ, Μαρσέλο 1-3, Νικολέτος δοκάρι, Μανούσος 1-4.

Η ΑΕΛΚ έπαιξε με τους Μάππα, Σερφά, Χωριανόπουλο, Κώτσιο (90΄ Αναστασιάδη), Μαϊστόροβιτς, Σιλιγαρδάκη, Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Μανούσο, Μανουσάκη (82΄ Γκόβα), Καζάκη (91΄ Γιόνδη).