Φυσιολογική ήττα, κέρδισε εντυπώσεις

14/12/2012 - 16:46

Όταν έγινε η κλήρωση της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου των Ανδρών και ο Α.Ο. Ταταύλα βρέθηκε στο δρόμο του Παπάδου Γέρας, αυτός ήταν το μεγάλο φαβορί λόγω Α2 και ρόστερ που διαθέτει. Για τη Γέρα θα ήταν μια μοναδική ευκαιρία να κοντράρει έναν αξιόλογο αντίπαλο και να μετρήσει δυνάμεις και εμπειρίες εν όψει του Πρωταθλήματος που θα αρχίσει σε λίγες μέρες.

Όμως οι παίκτες του Σωκράτη Γιακουμή στα δύο πρώτα σετ δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε καμμιά στιγμή, χάνοντάς τα με εύκολο τρόπο. Ο Παπάδος κρατάει μόνο το τρίτο σετ, στο οποίο προσπάθησε, ισοφάρισε μάλιστα δύο φορές τον αντίπαλο 13-13 και 19-19, δεν τα κατάφερε όμως στο τέλος να το κερδίσει και έτσι ήρθε η εύκολη νίκη των Αθηναίων με 3-0. «Θέλουμε ακόμη δουλειά, η ομάδα δεν είναι έτοιμη και πρέπει να βελτιώσουμε ορισμένα πράγματα. Ήταν για μας μια εμπειρία που θα φανεί χρήσιμη», δήλωσε στο «Ε» ο Σωκράτης Γιακουμής μετά το τέλος του αγώνα.

Τα σετ του παιχνιδιού ήταν: 25-16, 25-11, 25-21.

Διαιτητές ήταν οι Σπύρος Πρέντζας και Μαρία Οικονόμου από την Αθήνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ: Κοντογιάννης, Ψύρρας, Γιαννόπουλος, Μαυρουδής, Γιαλούρης, Φύτρος, Κουκώνης, Γλούφτσιος, Δουλαβέρης, Ζιάκας, Ρεπάνης, Τσάτσος
Α.Ο. ΤΑΤΑΥΛΑ: Κωστής, Μανιάτης, Καρράς, Κυρίτσης, Μωραΐτης, Ρομπότσης, Χατζηκάφας, Σκουτέλλης