Καλή εμφάνιση από τους αθλητές τού ΣΕΓΑΣ Λέσβου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου

Παλλεσβιακό ρεκόρ ο Χάτζιου

05/07/2012 - 15:56

Πολύ καλές επιδόσεις πέτυχαν και πάλι οι αθλητές και οι αθλήτριες της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου, που πήραν μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κατηγοριών Εφήβων - Νεανίδων, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο της Λάρισας από 30/6 έως 1/7.

Ο αθλητής τού Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης Πέτρος Χάτζιου πήρε την 6η θέση στο Άλμα Επί Κοντώ Εφήβων, με επίδοση 4,60 μ., που πέτυχε στην τρίτη του προσπάθεια. Από ατυχία ο Χάτζιου έχασε το χάλκινο μετάλλιο, καθώς τρεις αθλητές στο αγώνισμα κατέλαβαν την 3η θέση με άλμα στο ίδιο ύψος. Πάντως, η επίδοσή του αποτελεί παλλεσβιακό ρεκόρ.

Στο ίδιο Πρωτάθλημα, η Ιωάννα Λιτσολάρι, αθλήτρια του Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης επίσης, αναδείχθηκε 4η στα 100 μ., με επίδοση 12.79, όπως και στα 200 μ. με επίδοση 25.79. Η Μαργαρίτα Ντίνα, του Α.Ο. Αρισβαίος Καλλονής, κατέκτησε την 5η θέση στα 3.000 μ. Φυσικά Εμπόδια Νεανίδων, με επίδοση 13.46:53.

Τους παραπάνω αθλητές για τις επιδόσεις τους συγχαίρει το Δ.Σ. τής ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου, οι οποίοι αν και ανήκουν σε μικρότερη κατηγορία (Παίδων - Κορασίδων), αγωνίστηκαν επάξια με αθλητές και αθλήτριες μεγαλύτερων κατηγοριών (Εφήβων - Νεανίδων) και έφεραν τα παραπάνω αποτελέσματα. Παράλληλα, η Ομοσπονδία συγχαίρει τα σωματεία τους και τους προπονητές τους, τους κ.κ. Γρηγόρη Κοντό και Ευστράτιο Βαβαλέρο, ευχόμενη ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες.