Σε άλλη μια σπουδαία εκτός έδρας εμφάνιση, η ΑΕΛΚ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, με 1-3 κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα

Τριάρα η Καλλονή!

27/03/2012 - 18:57

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε χθες η ΑΕΛΚ, που νίκησε τον Αγροτικό Αστέρα στον Εύοσμο με 1-3. Άλλωστε ο κόσμος της ομάδας, μετά την ισοπαλία της προηγούμενη αγωνιστικής, είχε αυξημένες απαιτήσεις από το σωματείο εν όψει του χθεσινού παιχνιδιού, απ’ όπου η ΑΕΛΚ ήθελε οπωσδήποτε βαθμούς για να παραμείνει εντός στόχων.

Οι παίκτες του Γιάννη Ματζουράκη παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ευδιάθετοι μέσα στο γήπεδο και κατάφεραν να δημιουργήσουν φάσεις και να γίνουν απειλητικοί με σκοπό να πετύχουν το γκολ.

Η ΑΕΛΚ, στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξε καλύτερα στοιχεία και είχε την υπεροχή, όμως από εκεί και έπειτα ο Αστέρας ισορρόπησε το παιχνίδι. Από πολύ νωρίς, η ομάδα της Καλλονής πίεσε αρκετά τους αντιπάλους της και μόλις στο 2΄ ο Μανούσος βρέθηκε τετ α τετ με το Γιακουμή. Ωστόσο το σουτ που επεχείρησε από τα πλάγια, δε βρήκε στόχο, αφού η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Αστέρα. Οι Καλλονιάτες συνέχισαν να πιέζουν για να πετύχουν ένα γκολ, μέχρι και το 27΄, που ο Καρακώστας από φάουλ δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφού ο Γιακουμής μπλόκαρε άνετα. Κάτι που έκανε στο 42΄ ο Ζουρούδης, όμως, ο οποίος με γυριστό πλασέ κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, το σκηνικό άλλαξε, με τον Αγροτικό Αστέρα να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο πολύ δυνατά, με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Στο 51΄ ο Παμπόε απείλησε την εστία του Σουλογάνη, όμως το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή, έφυγε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν και πέναλτι, όταν ο Βαλλιός μάρκαρε έντονα τον Καρακατσάνη, όμως ο διαιτητής Τίκας συνέχισε το παιχνίδι.

Η ομάδα τής ΑΕΛΚ άρχισε να ανεβαίνει μετά το πρώτο 10λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 73΄, όταν μετά από σέντρα του Μανούσου, ο Λεοζίνιο έγραψε το 0-2. Αυτή η εξέλιξη θα έπρεπε να τελειώσει το παιχνίδι εκεί, όμως στο 77΄ ο Παμπόε κατάφερε να μειώσει για την ομάδα του σε 2-1, αφήνοντας όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Ο Αγροτικός Αστέρας προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως η εξαιρετικά επικίνδυνη ΑΕΛΚ κατάφερε στην εκπνοή της αναμέτρησης να πετύχει ακόμη ένα γκολ με το Μανούσο, κλειδώνοντας το σκορ στο 1-3.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Κούτσης): Γιακουμής, Βοσκόπουλος, Παπαδόπουλος, Βαφέας, Μαργαρίτης, Τσουκαλίδης (46΄ Προβατίδης), Καρακατσάνης, Μερεσιώτης, Καπνίδης, Καθάριος, Παμπόε
ΑΕΛΚ (Γιάννης Ματζουράκης): Σουλογάνης, Καρακώστας, Μαρσέλο, Μανούσος, Λεοζίνιο, Ντος Σάντος, Γάλας, Κριπιντίρης, Βαλλιός, Χατζόπουλος, Ζουρούδης