Πρώτη φορά στην ιστορία του

Πρωταθλητής στο μπάσκετ ο Αρισβαίος Καλλονής

25/05/2024 - 19:00

Ο Αρισβαίος Καλλονής νίκησε στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών τον Παλλεσβιακό και με συνολικές νίκες 4-0, κατέκτησε τον τίτλο στη Λέσβο.

Ιστορικές στιγμές ζουν στον Αρισβαίο μετά την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος στην ιστορία τους. Η καλύτερη ομάδα καθ’ όλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν, με προσθήκες παικτών από το πάνω ράφι, πέτυχε τον πρώτο στόχο αήττητη και πλέον εστιάζει την προσοχή της στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στη Γ Εθνική.

Στον τελευταίο αγώνα της φετινής χρονιάς, ο Αρισβαίος προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά στο ημίχρονο, ωστόσο ο μαχητικός Παλλεσβιακός κατάφερε να ισορροπήσει και να φτάσει ακόμη και στην ισοφάριση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, η ποιότητα των παικτών του Αρισβαίου έκανε τη διαφορά, χαρίζοντας στο τέλος μια άνετη νίκη 56-70. Υπενθυμίζεται ότι ο Αρισβαίος είχε επικρατήσει και στον πρώτο τελικό με σκορ 69-55.