Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με αντίπαλο τον Κεραυνό Αγ. Δημητρίου

Πρωταθλητής Νομού Λέσβου ο Αετός Λουτρών

13/05/2023 - 19:00

Πρωταθλητής στο Νομό Λέσβου αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Αετός Λουτρών, ο οποίος έφυγε νικητής 1-2 από τη Λήμνο στον επαναληπτικό αγώνα με αντίπαλο τον Κεραυνό Αγ. Δημητρίου.

Η ομάδα των Λουτρών με μεστή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να λυγίσει τον αξιόμαχο Κεραυνό δια δεύτερη φορά με το ίδιο σκορ και να πανηγυρίσει στο φινάλε τον τίτλο που της έδωσε ταυτόχρονα το δικαίωμα να διεκδικήσει την άνοδο στην Γ Εθνική μέσα από τους αγώνες μπαράζ με αντιπάλους τις πρωταθλήτριες ομάδες των ΕΠΣ Σάμου, Κυκλάδων, Δωδεκανήσου, Αθηνών και Ανατολικής Αττικής.

Στο πρώτο μέρος του «τελικού» στο γήπεδο Αγ. Δημητρίου το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, όμως στην επανάληψη οι Μυτιληνιοί ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να προηγηθούν στο 55’ με την κεφαλιά του Πιπερά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ματθαίου Μαρουκάκη, ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 79’ με τον ίδιο τρόπο και σκόρερ τον Ποντίκα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αγωνία κορυφώθηκε, αφού με ακόμη ένα γκολ η ομάδα της Λήμνου θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση, όμως ο Μιχαλάκης στο 87’ πέτυχε το 1-2 για τον Αετό κλειδώνοντας την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Αετός θα διεκδικήσει πλέον το ένα από τα τρία προνομιούχα εισιτήρια ανόδου στη Γ Εθνική, με τους αγώνες μπαράζ να κάνουν πρεμιέρα αύριο Κυριακή 14 Μαϊου. Την πρώτη αγωνιστική ο Αετός έχει ρεπό και την δεύτερη που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 17 Μαϊου, θα υποδεχθεί στα Λουτρά τον πρωταθλητή Σάμου Πυθαγόρα.

Στη Χίο πρωταθλητής αναδείχθηκε ξανά ο Ατρόμητος Αγ. Γεωργίου, όμως δεν θα λάβει μέρος στα μπαράζ, με αποτέλεσμα η ομάδα που θα αγωνιζόταν κανονικά μαζί του να κάνει ρεπό. Από τις Κυκλάδες συμμετέχει η Ελλάς Σύρου, από τα Δωδεκάνησα η Α.Ε.Ρ. Αφάντου, από την ΕΠΣ Αθηνών ο Ηλυσιακός και από την Ανατολική Αττική ο Αστέρας Βάρης.

Tο πρόγραμμα του Αετού στα μπαράζ ανόδου

Αύριο Κυριακή 14/5 θα ξεκινήσουν οι αγώνες μπαράζ για την άνοδο στη Γ Εθνική και θα ολοκληρωθούν την Κυριακή 11 Ιουνίου. Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων: