Άνετο πέρασμα για τον πρωταθλητή της ΕΠΣ Αθηνών

Αετός Λουτρών: Λύγισε από τον ανώτερο Ηλυσιακό

27/05/2023 - 18:00

Ο Αετός Λουτρών πάλεψε σκληρά κόντρα στον ανώτερο Ηλυσιακό, ο οποίος πέρασε νικηφόρα 0-3 από την Λέσβο και εξασφάλισε την επιστροφή του στη Γ Εθνική.

Ο πρωταθλητής της ΕΠΣ Αθηνών Ηλυσιακός στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου των μπαράζ ανόδου προς τη Γ Εθνική, υποχρέωσε στην πρώτη ήττα τον Αετό, ο οποίος είχε δύσκολη συνέχεια στη Σύρο απέναντι στην Ελλάς.

Ο Αετός πάλεψε στο μέτρο του δυνατού, όμως υπέκυψε από την ανωτερότητα του αντιπάλου που επέβαλε το ρυθμό του, περιορίζοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα τους γηπεδούχους στο μισό του γηπέδου.

Το σκορ άνοιξε ο Παρασκευόπουλος στο 5ο λεπτό και ο Τσεργάς στο 41’ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσεργάς ξανά σημείωσε το 0-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια με τους Κασσιανό και Γαλημίτη αντίστοιχα.

Από την πλευρά του ο Αετός δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στο πρώτο μέρος ο Τοπάλι επιχείρησε ένα μακρινό σουτ χωρίς καμία τύχη και στην επανάληψη η ομάδα των Λουτρών μέτρησε μόνο δύο εκτελέσεις φάουλ των Τοπάλι και Τσομπανέλλη.

Στον δεύτερο αγώνα, η Α.Ε.Ρ. Αφάντου νίκησε άνετα 6-1 τον Πυθαγόρα. Ο Αετός την Τετάρτη 31 Μαϊου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, αγωνίζεται στην Αθήνα με αντίπαλο τον Αστέρα Βάρης.