Πρόκριση για Διαγόρα και Κάσπακα στα ημιτελικά

30/10/2012 - 17:54

Εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Διαγόρας και Κάσπακας, αποκλείοντας την Προποντίδα (2-1) και την Α.Ε. Λήμνου (1-0) και περιμένοντας τώρα πια τους επόμενους αντιπάλους τους, που θα γίνουν γνωστοί την ερχόμενη Τετάρτη.

Ο νικητής του παιχνιδιού Αητού - Άρη θα παίξει με το Διαγόρα, ενώ ο νικητής από το ζευγάρι Κεραυνός - Αργοναύτες, με τον Κάσπακα.

Στις Σαρδές, τώρα, μέτριο το θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες, Διαγόρας και Προποντίδα, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν πολύ γρήγορα το σκορ, μόλις στο 2΄ με το Ζαφειράκη, και να καταφέρνουν να ελέγξουν στη συνέχεια το παιχνίδι. Η ισοφάριση, όμως, για τους φιλοξενουμένους ήρθε στο 59΄, με σουτ από το Σκαλιώτη. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν για την παράταση, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο Διαγόρας κατάφερε να πάρει το παιχνίδι, όταν μετά από φάουλ του Γιάννη Μαρκάκη, ο Β. Ζαγούδης με κεφαλιά χάρισε τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του με 2-1.

Στη Μύρινα, πάλι, ο Κάσπακας αξιοποιώντας την καλύτερή του ευκαιρία στο παιχνίδι, σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο και πήρε τη νίκη διατηρώντας ίδιο το σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, παρά την πίεση που δέχθηκε από την αντίπαλό του.