Για 4η φορά τα τελευταία 5 χρόνια, ο Μυτιληνιός παλαιστής ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου

Ξανά πρωταθλητής Ελλάδας ο Βάρκας!

08/03/2018 - 11:46 Ενημερώθηκε 08/03/2018 - 11:57

Μια ακόμα μεγάλη επιτυχία και διάκριση σημείωσε ο Μυτιληνιός παλαιστής Νίκος Βάρκας, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πάλης, που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Ζωφριάς.

Ο Νίκος Βάρκας, που αγωνίζεται με τα χρώματα του Εθνικού Πειραιώς, αγωνίστηκε στην κατηγορία των 82 κιλών και με πολύ καλές εμφανίσεις έφτασε ως τον τελικό. Εκεί κατόρθωσε να κερδίσει τον Γιάννη Σπυριδάκη του Παναθηναϊκού, κατακτώντας έτσι το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία του. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Ηλίας Παγκαλίδης (ΠΑΟΚ) και Νικόλαος Σπυριδάκης (Παναθηναϊκός).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μυτιληνιός παλαιστής είχε τρεις σερί τίτλους στα 80 κιλά (2014, 2015, 2016), κάνοντας πέρυσι ένα μικρό... διάλειμμα με τη 2η θέση που κατέκτησε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, για να πάρει εκ νέου τα σκήπτρα στην κατηγορία των 82 κιλών και να ανέβει ξανά στο πρώτο σκαλί του βάθρου, αποδεικνύοντας πως αποτελεί παραδοσιακή αξία στην ελληνορωμαϊκή πάλη.

Δ. Τραμπάκουλας: «Έχει ανέβει επίπεδο»

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων και των απονομών ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πάλης, Δημήτρης Τραμπάκουλας έκανε τον απολογισμό: «Οι αγώνες διεξήχθησαν με πλήρη επιτυχία. Θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια η ομοσπονδία της πάλης κάνει πολλή δουλειά. Έχει ανέβει το επίπεδο. Είχαμε συμμετοχή 54 ομάδων από όλα τη χώρα και πιστεύω τα επόμενα χρόνια και πιστεύω ότι τα επόμενα χρόνια οι αθλητές μας θα φέρουν ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες σε διεθνείς διοργανώσεις. Θέλω να σταθώ πολύ στις ομάδες. Ήταν πολύ οργανωμένες και οι αγώνες είχαν πολύ ένταση και το βασικότερο ήταν ότι προσέφεραν πολλές συγκινήσεις στον κόσμο, γιατί ήταν θεαματικοί».

Για τα σχέδια της Ομοσπονδίας, είπε: «Τα επόμενα πρωταθλήματα να έχουν ανάλογη επιτυχία και στόχος μας είναι τα Παγκόσμια, Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και οι Μεσογειακοί αγώνες το καλοκαίρι. Σίγουρα δίνουμε βάση στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα, προκειμένου να αναδείξουμε νέους αθλητές και αθλήτριες».

Στη διοργάνωση έλαβαν μέρος συνολικά 360 αθλητές και αθλήτριες σε ελευθέρα - ελληνορωμαϊκή, ενώ αρκετός ήταν και ο κόσμος που γέμισε τις κερκίδες, αξιοποιώντας την ευκαιρία να δει από κοντά αγώνες και μάχες υψηλού επίπεδου, που προσέφεραν έντονες συγκινήσεις.