14 αθλητές από την Λέσβο στο Τρίκορφο Φωκίδας

Three Peaks Enduro EGS 2022

02/11/2022 - 08:00 Ενημερώθηκε 02/11/2022 - 22:55

Ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία στην Ποτιδάνεια Φωκίδος ο 5ος και τελευταίος γύρος του Enduro Greece Series, που διήρκησε από τις  28 έως 30/10/2022.
Το Three Peaks Enduro Race ολοκλήρωσε δυναμικά το εκπληκτικό πρωτάθλημα του 2022. «Τα μονοπάτια στην οροσειρά Τρίκορφο Φωκίδος το Φθινόπωρο πήραν φωτιά για 3 μέρες με τους αθλητές να πραγματοποιούν δυναμικά περάσματα και τους θεατές ν' απολαμβάνουν το ωραιότερο θέαμα στον κόσμο» αναφέρει σε δελτίο Τύπου, ο γραμματέας του Ποδηλατικού Συλλόγου Λέσβου, Τάκης Ανεζίνος και προσθέτει ακολούθως: «Πάνω από 10 χιλιόμετρα μονοπατιού συνέθεσαν έναν ιδανικό αγώνα! Το Three Peaks Enduro είχε τέσσερις ειδικές διαδρομές. Όλες είχαν εξαιρετικά υψηλό επίπεδο δυσκολίας με την τελευταία ν' αγγίζει τα όρια του downhill! Ο καιρός ήταν τέλειος χωρίς βροχή και η θερμοκρασία κατέβηκε στο ελάχιστο στους 10 βαθμούς δημιουργώντας τις ιδανικές συνθήκες. Ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς εξελίχθηκε σε μια γιορτή του αθλήματος μ' ένα 3ήμερο ατέλειωτο πάρτι στην ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, με τις απονομές του Enduro Greek Series για το 2022».

Οι Λέσβιοι αθλητές

Ο κατάλογος κι αυτή τη φορά από Λέσβιους αθλητές που ταξίδεψαν για ν' αγωνιστούν, ατέλειωτος! Βασίλης Βουρσούκης, Παναγιώτης Γιαννούλης, Παναγιώτης Δελημήτρος, Φάνης Καλλιπολίτης, Αλέξανδρος Κέλμαλης, Γιώργος Κοντός, Γιώργος Μαντός, Δημήτρης Μαντός, Βασίλης Μωυσής, Νικόλας Μωυσής, Παύλος Παρτεβιάν, Άγγελος Σανταβάς, Λευτέρης Τιτιρέκης και Μάνος Χατζέλης. 14 Αθλητές από τη Λέσβο σε σύνολο 114 αγωνιζόμενων! Καλύτερο χρόνο κατέγραψε στον αγώνα ο Ελισσαίος Γουβής με 14:17.90 καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση γενικής. Δεύτερος ο Πρωταθλητής Ελλάδας Γρηγόρης Τσαλαφούτας με 14:32.62 και 3ος ανέβηκε στο βάθρο ο Γιώργος Αγιομαυρίτης.

Από τη Λέσβο η σειρά κατάταξης:

Κατηγορία Men Elite (22-30): Ο Φάνης Καλλιπολίτης, 16ος με χρόνο 19:26.84 και ο Σανταβάς Άγγελος 21ος με χρόνο 27:22.05.

Κατηγορία Men (31-38): 10η θέση Τιτιρέκης Λευτέρης με χρόνο 17:11.54, 13ος Παναγιώτης Γιαννούλης αθλητής του Ποδηλατικού Συλλόγου Λέσβου με χρόνο 18:14.56, ο Βασίλης Βουρσούκης 17ος με χρόνο 18:45.33, 19ος ο Αλέξανδρος Κέλμαλης με χρόνο 19:06.93, 21ος ο Παύλος Παρτεβιάν με χρόνο 20:01.34 και 25ος Μάνος Χατζέλης με χρόνο 20:46.44.

Κατηγορία Masters (39-46): Βασίλης Μωυσής, Θέση 8η με χρόνο 20:21:28

Στην κατηγορία Under-21 είχαμε μία μόνο συμμετοχή από τον Δημήτρη Μαντό που τερμάτισε στην 27η θέση της κατηγορίας με συνολικό χρόνο 26:13.61.

Στους Veterans(47+) 8ος τερμάτισε ο Νικόλας Μωυσής με χρόνο 22:41.41 με 9ο τον Παναγιώτη Δελημήτρο με χρόνο 23:06.49. και 11ο τον Γιώργο Κοντό με 26:47.20.

Από τη γειτονική Χίο, ο Ξένος Μπουμπάρης κατέλαβε τη 2η θέση της κατηγορίας Men(31-38) με χρόνο 15:35.20, ο Λευτέρης Κουντουρούδης τερμάτισε στην 5η θέση της κατηγορίας Μάστερς με συνολικό χρόνο 18:10:51. 26ος ήταν ο Ευάγγελος Καλπούτζος Men(31-38) 20:58.10 και ο Νικόλαος Καμπακλής 14ος στην κατηγορία Men Elite(22-30) με χρόνο 18:28.75