Δεν τα κατάφερε η Κ17

Πρόκριση για την Κ15 της Μικτής Λέσβου

07/05/2022 - 19:00

Νικηφόρο φινάλε για τις Μικτές ομάδες της Λέσβου Κ15 και Κ17 απέναντι στα Δωδεκάνησα με σκορ 2-0 και 4-3 αντίστοιχα.

Την Τετάρτη 4/5 διεξήχθη η τελευταία αγωνιστική για τον όμιλο του Αιγαίου στο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων, με την Κ15 να εξασφαλίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση τερματίζοντας δεύτερη με 6 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ομάδα των Κυκλάδων.

Στο αγωνιστικό μέρος, στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης η ομάδα της Λέσβου προηγήθηκε με τον Χριστέλλη στο 14ο λεπτό και διπλασίασε στο 77’ με τον Ράσκο, σκορ που την έστειλε στην επόμενη φάση.

H K17 αν και βρέθηκε να χάνει με 1-3 κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και να πανηγυρίσει τη νίκη με 4-3.Το ημίχρονο έληξε 0-1 μετά την κεφαλιά του Καρανικολάου να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο 50' ο Σουλτς έκανε το 0-2. Ο Γιώργος Αχλάδας με απ' ευθείας φάουλ μείωσε για τη Λέσβο 1-2, όμως ο Κασάρας αμέσως μετά έκανε το 1-3 για τους Δωδεκανήσιους. Στη συνέχεια ο Γεωργακής μείωσε ξανά 2-3, στο 76' ο Μουτσογιάννης έφερε το ματς στα ίσια πετυχαίνοντας το 3-3 και ο Αχλάδας ξανά στο 88' από τα 11 βήματα δεν αστόχησε, χαρίζοντας τη πρώτη νίκη στην ομάδα της Λέσβου η οποία ωστόσο αποκλείστηκε από τη συνέχεια καθώς τερμάτισε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.