Α ΕΠΣΛ

Πέρασε από την Αγιάσο ο Διαγόρας

24/12/2021 - 19:00

Πήρε το ντέρμπι ο Διαγόρας 0-1 κόντρα στον Όλυμπο στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής.

Στην εμβόλιμη αγωνιστική της Τετάρτης διεξήχθησαν οι 4 από τις 7 αγωνιστικές συνολικά, με τις υπόλοιπες τρεις να ορίζονται στις 5 Ιανουαρίου. Στο γήπεδο Αγιάσου ο Διαγόρας πήρε σημαντικό τρίποντο 0-1 απέναντι στον Όλυμπο με γκολ του Σεκού στο 14ο λεπτό. Στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής, ο Αετός έπειτα από δύο αναβολές, νίκησε την Προοδευτική 0-2 με τα γκολ τέρματα που σημείωσαν οι Σεφουλάϊ και Καπταγιάννης, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 παίκτες λόγω των αποβολών του Κάμπερ και Κριπιντίρη.

Στον Παπάδο σε ένα παινχίδι με αρκετή ένταση στο τέλος, Αναγέννηση και Ατρόμητος ήρθαν ισόπαλοι 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1- 0 με τον Γιώργο Μανούσο, όμως ο Ατρόμητος ισοφάρισε πριν την λήξη του ημιχρόνου με το αυτογκόλ του Σαλτογιάννη. Στην συνέχεια, η ομάδα της Γέρας προηγήθηκε με τα αυτογκόλ του Γεωργολόπουλου από τον Ατρόμητο και στο 90’ ο Χαλκοδαίμων πέτυχε το τελικό 2-2 από το σημείο του πέναλτι με την Αναγέννηση να αμφισβητεί έντονα την απόφαση του διαιτητή.

Τέλος, ο Οδυσσέας Ελύτης νίκησε 2-3 τον Αιγέα στο Πλωμάρι. Ο Μανιός έκανε το 0-1, με τον Πηγάση στο 42' με σουτ εκτός περιοχής να ισοφαρίζει για τον Αιγέα. Στη επανάληψη ο Μανιός έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως ο Γιάννης Πρωτούλης ισοφάρισε ξανά για τους γηπεδούχους. Στο 85ο λεπτό ο Νομίδης με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα ξανά στα δίχτυα του Αιγέα διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.