Δεν ταξιδεύει η ομάδα της Κορίνθου

Παίρνει το ματς στα χαρτιά!

15/02/2020 - 21:14

Ξεκούραστο τρίποντο για την ομάδα του Αιολικού αυτή την εβδομάδα, αφού η Κόρινθος 2006 ενημέρωσε ότι δεν θα ταξιδέψει στη Μυτιλήνη για τον αυριανό αγώνα με τους ακρίτες.

Αρχικά, η ομάδα της Κορίνθου ήρθε σε επικοινωνία με το συμβούλιο του Αιολικού και ζήτησε ο αγώνας να διεξαχθεί Δευτέρα, ώστε να μπορέσει να εξυπηρετηθεί συγκοινωνιακά ακτοπλοϊκώς, με τον Αιολικό να συναινεί στο αίτημα του φιλοξενούμενου σωματείου, όπως είχε συμβεί και στον πρώτο γύρο με αντίστοιχο αίτημα του Αιολικού.

Όμως, παρόλο τις όλες προσπάθειες η Κόρινθος ‘06 απέστειλε έγγραφο στην ΕΠΟ, με το οποίο ενημέρωσε ότι δεν θα να ταξιδέψει στη Λέσβο και ότι στην ουσία παραιτείται από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Έτσι, με τη σειρά της η ΕΠΟ έκανε γνωστό ότι ο συγκεκριμένος αγώνας ματαιώνεται και δεν προχώρησε ούτε στον ορισμό διαιτησίας.

Έτσι, η ομάδα της Μυτιλήνης πέρα από το γεγονός ότι σε ένα κομβικό σημείο του πρωταθλήματος θα προσθέσει στη συγκομιδή της εύκολα 3 βαθμούς, θα έχει και την ευκαιρία να ξεκουραστούν περισσότερο οι παίκτες και να επιστρέψουν ίσως κάποιοι από τραυματισμούς για το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι την επόμενη εβδομάδα κόντρα στην πρωτοπόρο Ρόδο.

Τον «φρέναρε» η Θύελλα Ραφήνας

Στοπ στα θετικά αποτελέσματα του Αιολικού έβαλε η ομάδα της Ραφήνας την περασμένη εβδομάδα, υποχρεώνοντας τον στην ήττα με 3-1, η οποία είναι η πρώτη τη νέα χρονιά αλλά και η πρώτη με τον Βλάντιτσα Πέτροβιτς στον πάγκο του.

Η Θύελλα δεν άφησε περιθώρια στον Αιολικό και δίκαια πήρε τη νίκη στην επιστροφή της στην φυσική της έδρα. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν σχετικά νωρίς στο 13΄ με τον Σαντίκου, όμως οι νησιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τη λήξη του ημιχρόνου όταν ο Μπουρούς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα σε κενή εστία.

Στην επανάληψη, αν και ο Αιολικός έλεγχε το παιχνίδι, ο Μπουντάκης αμέσως μετά την είσοδο του στον αγώνα έκανε το 2-1, ενώ ο ίδιος παίκτης ο οποίος έκανε τη διαφορά ήταν και ο δημιουργός του τρίτου τέρματος, καθώς έπειτα από το παράλληλο γύρισμα του ο Κανελλόπουλος έστειλα τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1.