Χωρίς εκπλήξεις η 16η αγωνιστική της Α ΕΠΣΛ

Νίκες για τα φαβορί!

21/01/2020 - 12:46

Συνέχεια στην Α κατηγορία με τα παιχνίδια της 16η αγωνιστικής, τα οποία δεν έκρυβαν κάποια έκπληξη.

Ο Αετός νίκησε άνετα 7-0 τον Ατρόμητο Ανεμώτιας, με την ομάδα των Λουτρών να χρησιμοποιεί αρκετούς νεαρούς παίκτες. Τα γκολ της νίκης σημείωσαν οι Καπταγιάννης (2), Μιχαλάκης (2), Βλαστέλλης, Βέντος και Μανιός.

Στην Αγιάσο ο Όλυμπος κέρδισε χωρίς προβλήματα 4-0 την Αναγέννηση Γέρας  η οποία είχε αρκετά παράπονα από τη διαιτησία, με τον Παναγιώτη Κουβέρη μετά την λήξη του αγώνα να υποβάλλει την παραίτηση του από την προεδρία. Στο αγωνιστικό κομμάτι το 1-0 έγινε στο 6ο λεπτό από τον Τσομπανέλλη και στο ημίωρο ο Σφαμιδάκης έκανε το 2-0. Στο 75' ο Πετρουζέλλης με πέναλτι σημείωσε το 3-0, με τον Μαλακό να πετυχαίνει το τελικό 4-0, ενώ η ομάδα της Γέρας είχε δοκάρι με τον Παυλέλλη.

Ο Μεσότοπος κέρδισε τον Ορφέα Κεραμειών 3-2 σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Ο Γκέκα στο 20ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, με τον Τσατσάκη με δύο προσωπικά τέρματα μέσα σε δέκα λεπτά να ανεβάζει το σκορ στο 3-0. Ο Ορφέας ξεκίνησε την αντεπίθεση  μειώνοντας με τον Τρακέλλη σε 3-1 και στο 40' ο ίδιος παίκτης με χτύπημα φάουλ έκανε το 3-2. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα όμως, με τον Μεσότοπο να παίρνει μια σπουδαία νίκη.

Συνεχίζει την τρελή πορεία η Φίλια σημειώνοντας άλλο ένα μεγάλο διπλό, παραμένοντας ταυτόχρονα μαζί με τον Μεσότοπο στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ο Μάριο Καλούλι έκανε το 0-1 νωρίς-νωρίς, με τη ομάδα της Φίλιας να φτάνει κοντά στο δεύτερο τέρμα σε 3 ακόμα περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων έχασε και αυτός κάποιες καλές ευκαιρίες, ωστόσο στο τέλος ο Καλούλι ξανά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από λάθος των αμυντικών για το τελικό 0-2.

Προοδευτική και Αρίων Μήθυμνας έμειναν στο 1-1 στην Σκάλα Καλλονής. Η «Προο» προηγήθηκε με τον Νανίδη στο 12ο λεπτό και ο Γιατζιτζόγλου στο 25΄πέτυχε το 1-1. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι  έχασαν με κόκκινη τον Ζαχάροβ, ενώ ο Αρίων διαμαρτύρεται για κάποιες περιπτώσεις πέναλτι που δεν του δόθηκαν.

Ο  Ανδρονικάς μετά το στραπάτσο την περασμένη εβδομάδα κόντρα στον Όλυμπο ανασυντάχθηκε και έφυγε με το διπλό από τη Θερμή απέναντι στον Ελύτη με τέρμα του Τσίγκα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον σκόρερ ωστόσο να αποβάλλεται στη συνέχεια με κόκκινη κάρτα.

Τέλος, ο Αιγέας νίκησε εύκολα τον ΑΟ Βασιλικών 3-0, με γκολ των Πρωτούλη και Χρυσάφη (2), ενώ παραιτήθηκε από τον πάγκο της ομάδας του Πλωμαρίου ο Γιάννης Μανούσος με τον Γιώργο Κουτρομπίλα να είναι ο αντικαταστάτης του.