Δοκιμασία στο Μενίδι για τον Αιολικό

Να… τριτώσει το καλό!

25/01/2020 - 15:47

Στην έδρα του Αχαρναϊκού δοκιμάζεται αύριο στις 15:00 η ομάδα του Βλάντιτσα Πέτροβιτς στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ Εθνικής, με στόχο το θετικό αποτέλεσμα μετά και το τρίποντο με τη Νέα Αρτάκη την περασμένη Κυριακή με 1-0, που θα τον ανεβάσει αρκετά βαθμολογικά και θα τον απομακρύνει κι άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με γκολ του Παναγιώτη Κατσίκη στο μισάωρο ο Αιολικός νίκησε 1-0 την Νέα Αρτάκη και ξέφυγε 3 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ άφησε πίσω και τον αντίπαλο του.

Ο αγώνας δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με τις δύο ομάδες να προσφέρουν μέτριο θέαμα. Στο ημίωρο ήρθε η πρώτη φάση για τους γηπεδούχους, με τον Μπουρού να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ωστόσο στο επόμενο λεπτό ο Κατσίκης με πλασέ μέσα από την περιοχή έβαλε σε θέση οδηγού τους «κυανόλευκους».

Στη συνέχεια ο Αιολικός είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Λαμπράκη, ενώ η Νέα Αρτάκη λίγο πριν το ημίχρονο πλησίασε στο 1-1, όμως το σουτ του Ζαχαρόπουλου έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το λάθος του Βρονταρά με την κεφαλιά του Σπανού να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 65' μετά από σέντρα του Λαμπράκη υπήρξε αδράνεια στην άμυνα της Νέας Αρτάκης, όμως Τσιπάς και Σπόλιαριτς που βρέθηκαν στην πορεία της μπάλας δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι, το 1-0 ήταν το τελικό σκορ και με αυτή την νίκη ο Αιολικός έπιασε τους 19 βαθμούς.

«Καίγονται» για το τρίποντο και οι δύο

Μεγάλο βαθμό δυσκολίας αναμένεται να παρουσιάσει η αυριανή αναμέτρηση των «κυανόλευκων» στην έδρα του Αχαρναϊκού, καθώς η τοπική ομάδα καίγεται για βαθμούς αφού βρίσκεται στην προτελευταία θέση και η ήττα ίσως αποδειχτεί μοιραία. Αντίθετα, ο Αιολικός γνωρίζει ότι αν καταφέρει και βγει νικητής τότε θα έχει κάνει ένα τεράστιο βήμα στο θέμα της παραμονής στην κατηγορία, αφού θα απομακρυνθεί σημαντικά από τις τελευταίες θέσεις.

Μπαίνει ο Αντόνοφ

Εκδόθηκε επιτέλους το δελτίο του Αντόνοφ και όλα δείχνουν ότι θα λάβει χρόνο συμμετοχής στον αυριανό αγώνα με τον Αχαρναϊκό, ενώ εν αναμονή είναι το δελτίο του Batij καθώς μέχρι το μεσημέρι της Παρασκευής δεν υπήρχε φως.