Νικητής στα μονά ο Γκλαβάς

Με επιτυχία το 13ο Διεθνές Τουρνουά τένις U18

01/10/2022 - 20:00

Ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το προηγούμενο Σάββατο το «MYTILENE JUNIOR CUP U18» που διεξήχθη για 13η φορά στη Λέσβο.

Στο τουρνουά συμμετείχαν πάνω από 90 αθλητές και αθλήτριες από πολλές χώρες του κόσμου, ανάμεσα στους οποίους ήταν και ο Παύλος Τσιτσιπάς, αδελφός του Έλληνα πρωταθλητή Στέφανου Τσιτσιπά. Πολύ καλή παρουσία επίσης και από τις Μυτιληνιές τενίστριες Ειρήνη και Νάνσυ Τσακίρη

Την περασμένη Παρασκευή διεξήχθησαν οι τελικοί στα διπλά, με τους Νικόλα Μπακιρτζή και Ανδρέα Λοϊζά να κατακτούν την πρώτη θέση, νικώντας με το ίδιο σκορ 6-4/6-4 στον ελληνικό τελικό τους Χρήστο Γκλαβά και Σταύρο Μαστρογαβμράκη, ενώ στα κορίτσια την πρώτη θέση κατέκτησαν οι Αλεξάνδρα Μάγια μαζί με την Τουρκάλα Νισάν Τζάν, κερδίζοντας στον τελικό 6-1/6-4 τις Χαϊκοβα και Γκίλακ

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκαν οι τελικοί στα μονά, με τον Χρήστο Γκλαβά στα αγόρια και την Νίσσαν Τζαν στα κορίτσια να κατακτούν το κύπελλο. Σε μια δυνατή αναμέτρηση που διήρκησε τρεις ώρες και κρίθηκε στο tie break, ο Έλληνας τενίστας με ανατροπή κέρδισε τον Τούρκο Karakas Kemal Arda με 6-4/3-6 και 7-6, ενώ η Νίσσαν Τζαν κέρδισε την Ιάνα Κιρκόβα από την Βουλγαρία.