Α ΕΠΣΛ

Κυπελλούχος ο Αετός Λουτρών!

02/04/2022 - 18:00

Άλλη μια σελίδα με χρυσά γράμματα έγραψε στην μεγάλη ιστορία του ο Αετός Λουτρών ο οποίος κατέκτησε το κύπελλο Λέσβου, κερδίζοντας στον τελικό 4-2 στα πέναλτι τον Αιολικό.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν ισάξιες στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας ευκαιρίες εκατέρωθεν, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν κάποιο γκολ. Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τον Αιολικό ήταν στο 76’ όταν ο Αποστολόπουλος αστόχησε από τον σημείο του πέναλτι με τον Κουμπά να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης ο τερματοφύλακας του Αιολικού Συνοδινός ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Βρονταρά αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και έτσι στην διαδικασία των πέναλτι χρέη τερματοφύλακα ανέλαβε ο ποδοσφαιριστής Νικολάου. Ο Αετός ήταν πιο εύστοχος και με τελικό αποτέλεσμα 4-2 κατέκτησε το κύπελλο Λέσβου για 8η φορά στην ιστορία του και ξανά μετά την σεζόν 1997-1998, κάνοντας έτσι το νταμπλ, αφού έχει κατακτήσει και το πρωτάθλημα.

Στον Μόλυβο το ενδιαφέρον

Προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α ΕΠΣΛ με την αγωνία να χτυπάει κόκκινο στις αναμετρήσεις του Κεραυνού και του Αρίωνα.

Αύριο Κυριακή το πρόγραμμα θα ανοίξει στις 12:00 με την αναμέτρηση στο γήπεδο Φίλιας ανάμεσα στον Ανδρονικά και τον νταμπλούχο Αετό Λουτρών. Στις 16:00, στην Αγιάσο θα αναμετρηθούν ο Όλυμπος με τον Αιγέα, στο «Κώστας Κεντέρης» ο Απόλλων Δαφίων θα παίξει με τον Οδυσσέα Ελύτη, η Προοδευτική θα αντιμετωπίσει τον Μεσότοπο και η Αναγέννηση Γέρας τον Διαγόρα.

Τέλος, στα παιχνίδια που υπάρχει ενδιαφέρον σχετικά με την παραμονή, στον Μόλυβο ο Αρίων θα παλέψει για τη νίκη που θα του δώσει το πλεονέκτημα στον βαθμολογικό πίνακα απέναντι στον Ατρόμητο Ανεμώτιας, ενώ πιο δύσκολο έργο έχει ο Κεραυνός ο οποίος κοντραριστεί εκτός έδρας με τη Φίλια.