Πλησίασε η Νέα Αρτάκη

Ηττήθηκε στη Ρόδο ο Αιολικός!

24/02/2020 - 15:46 Ενημερώθηκε 24/02/2020 - 15:49

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η ομάδα της Μυτιλήνης στο νησί των Ιπποτών, κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα της Ρόδου, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου.

Ο Αιολικός είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 5ο λεπτό με την κεφαλιά του Βαλιού, όμως στη συνέχεια στάθηκε άτυχος καθώς έμεινε από πολύ νωρίς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσομπανέλλη μόλις στο 18ο λεπτό, για ανατροπή εκτός περιοχής του Μπουντόπουλου. Ωστόσο, οι Μυτιληνιοί δεν το έβαλαν κάτω και δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες με τον Σπόλιαριτς και Καλαφάτη.

Στο δεύτερο μέρος και την είσοδο του Δελαπόρτα στον αγωνιστικό χώρο για τους γηπεδούχους, ήρθαν τα πάνω κάτω, καθώς μόλις στο 48’ έγινε ο δημιουργός του 1-0 δίνοντας ασίστ στον Χασομέρη, ο οποίος έκανε από κοντά το 1-0. Στη συνέχεια τα «ελάφια» ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους και δημιούργησαν κλασσικές ευκαιρίες χωρίς να βρουν στόχο, μέχρι το 82’ όπου ο Δελαπόρτας  με εξαιρετικό τελείωμα έγραψε το τελικό 2-0 για την ομάδα της Ρόδου.

Έτσι, με την νίκη αυτή η Ρόδος βρέθηκε πιο κοντά στην μαθηματική εξασφάλιση της πρώτης θέσης, ενώ από την άλλη μειώθηκε η απόσταση στους 2 βαθμούς από τη Νέα Αρτάκη για τον Αιολικό αφού νίκησε την Κόρινθο.