Ψάχνει την πρώτη νίκη στη Χίο ο Αετός

Για το δύο στα δύο κόντρα στην Θύελλα Ραφήνας ο «Αιο»!

17/10/2020 - 17:07 Ενημερώθηκε 17/10/2020 - 10:27

Δεύτερη αγωνιστική ημέρα στο πρωτάθλημα του 8ου ομίλου της Γ Εθνικής, με τον Αιολικό να υποδέχεται αύριο στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης την Θύελλα Ραφήνας και τον Αετό να δοκιμάζεται στη Χίο απέναντι στη Μικρασιατική.

Ο Αιολικός προέρχεται από τη μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα εκτός έδρας κόντρα στον Πανευλευσινιακό με 0-1 και θέλει να διευρύνει τις νίκες του απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο, στέλνοντας ταυτόχρονα το μήνυμα ότι φέτος θα είναι ο πρωταγωνιστής στον όμιλο. Η έναρξη του αγώνα θα γίνει στις 15:00.

Από την άλλη ο Αετός έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με το Κερατσίνι στα Λουτρά την 1η αγωνιστική αν και ήταν καλύτερος στο περισσότερο διάστημα και θα μπορούσε να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης. Ο αγώνας στη Χίο θα κάνει σέντρα στις 16:00, με τον Αετό να θέλει μόνο νίκη για να βάλει από νωρίς τις βάσεις της παραμονής στην κατηγορία.

Τεράστια νίκη για τον «Αιο», χάρισε τον βαθμό ο Αετός

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αιολικός στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του πρωταθλήματος μέσα στην Ελευσίνα κόντρα στην τοπική ομάδα με 0-1 χάρη στο γκολ του Περικλή Μηνά στο 40ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η ομάδα της Μυτιλήνης δημιούργησε κι άλλες κλασικές ευκαιρίες με τους Σρέσκοβιτς, Σεκούμπα Φοφανά και Καλόμπο, ενώ είχε και δοκάρι με τον Άρη Λαμπράκη.

Από την άλλη, ο Αετός αν και ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα δεν κατάφερε τελικά να πάρει το τρίποντο απέναντι στο Κερατσίνι. Μόλις στο 4ο λεπτό η ομάδα των Λουτρών πήρε κεφάλι στο σκορ με την κεφαλιά του Τριλιανού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σεφουλάι να καρφώνεται στα αντίπαλα δίχτυα. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο τον ρυθμό πλησιάζοντας την αντίπαλη εστία χωρίς να βρουν ωστόσο το δεύτερο τέρμα. Στο 60’ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια της άμυνας του Αετού και με τον Λένγκα έφεραν το ματς στο 1-1, ωστόσο οι Λουτραγώτες πίεσαν για το δεύτερο τέρμα και το 70’ κέρδισαν πέναλτι έπειτα από χέρι αμυντικού εντός περιοχής. με τον Σεφουλάι να αστοχεί και να παραμένει το τελικό 1-1, το οποίο άφησε πικρή γεύση στη νεοφώτιστη ομάδα της Λέσβου στη Γ Εθνική.