Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο κατάφερε να αποσπάσει χθες η ΑΕΛΚ, που νίκησε το Φωκικό με 1-0

Νίκη που δείχνει πλέι-οφ

29/03/2012 - 17:42

Ένα πολύ μεγάλο βήμα για την είσοδό της στα πλέι-οφ έκανε σήμερα η ΑΕΛΚ, η οποία νίκησε στο πλαίσιο της 22ης Αγωνιστικής το Φωκικό, με 1-0. Οι Καλλονιάτες έσπασαν την «κατάρα» του Ταρλά και μπόρεσαν να πάρουν το τρίποντο παίζοντας μέσα στην έδρα τους, έχοντας περίπου 700 φίλους στο πλευρό τους.

Ένα πολύ μεγάλο βήμα για την είσοδό της στα πλέι-οφ έκανε σήμερα η ΑΕΛΚ, η οποία νίκησε στο πλαίσιο της 22ης Αγωνιστικής το Φωκικό, με 1-0. Οι Καλλονιάτες έσπασαν την «κατάρα» του Ταρλά και μπόρεσαν να πάρουν το τρίποντο παίζοντας μέσα στην έδρα τους, έχοντας περίπου 700 φίλους στο πλευρό τους. Χωρίς να αποδώσει ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο, η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη κατάφερε να νικήσει και να προσθέσει άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς στο σύνολό της.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν χωρίς όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, αν και η ΑΕΛΚ είχε την υπεροχή, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι σημαντικό, τουλάχιστον στα 20 πρώτα λεπτά. Από εκεί και έπειτα, οι Καλλονιάτες ξεκίνησαν να πιέζουν με συνεχόμενες ευκαιρίες. Στο 23΄ ο Λεοζίνιο σουτάρει εκτός περιοχής, όμως η μπάλα κόντραρε στα πόδια αμυντικών και απομακρύνθηκε, ενώ στο 26΄ το σουτ του Μανουσάκη μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ του Φωκικού, κάτι που συνέβη και στο 33΄, όταν και πάλι ο Βρονταράς σταμάτησε το ψαλιδάκι του Ζουρούδη από κοντά. Δύο λεπτά αργότερα, στο 35΄, οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν κόρνερ, ο Παϊζάνος κάνει την κεφαλιά απειλώντας την εστία του Σουλογάνη, ο έμπειρος γκολκίπερ όμως αποκρούει. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτο ημιχρόνου, όμως, στο 43΄, ο Ζουρούδης δεν μπόρεσε να νικήσει το Βρονταρά, που έδιωξε την μπάλα εντυπωσιακά. Η ιστορία δεν επαναλήφθηκε ένα λεπτό αργότερα, όταν η συνεργασία Μανούσου, Ζουρούδη και Ντος Σάντος απέδωσε, βγάζοντας την ΑΕΛΚ μπροστά στο σκορ. Ο Μανούσος με τακουνάκι τροφοδοτεί το Ζουρούδη, ο οποίος με τη σειρά του στρώνει εξαιρετικά για τον Ντος Σάντος, που κάνει το 1-0.

Ιδιαίτερα δυνατά μπήκε η ομάδα της Καλλονής στο δεύτερο ημίχρονο, με διαθέσεις να πετύχουν ακόμη ένα γκολ. Το σουτ του Μανουσάκη στο 49΄ δε βρήκε στόχο, ενώ η νέα προσπάθεια του ίδιου παίκτη στο 50΄, είχε την ίδια κατάληξη.

Στο 54΄ ο Λεοζίνιο επεχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως απέκρουσε ο γκολκίπερ του Φωκικού. Στο 57΄, μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν έχασαν οι φιλοξενούμενοι, όταν το σουτ του Διαμαντόπουλου απομάκρυνε με εξαιρετική προσπάθεια και τελευταία στιγμή ο Σουλογάνης. Η ΑΕΛΚ συνέχιζε να πιέζει για ένα δεύτερο τέρμα μέχρι τέλους και τελευταία αξιόλογη ευκαιρία του αγώνα σημειώνεται αυτή στην εκπνοή της αναμέτρησης, όταν ο Λεοζίνιο επεχείρησε ένα σουτ, χωρίς όμως και πάλι ο Βρονταράς να του κάνει τη χάρη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καμπαξής (Εύβοιας), με βοηθούς του τους Νακόπουλο και Ντάλλα (Αθηνών).

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΛΚ: Σουλογάνης, Χωριανόπουλος, Θυμιόπουλος, Καρακώστας, Κριπιντήρης, Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Μανούσος, Μανουσάκης (85΄ Βλαστέλλης), Ντος Σάντος (77΄ Γάλας), Ζουρούδης (65΄ Ταραχούλσκι)
ΦΩΚΙΚΟΣ: Βρονταράς, Θωμόπουλος, Χαλούλος, Δημητρίου, Σκαρίμπας, Μπουλούλης (60΄ Φαρμάκης), Αντράντε (69΄ Ταμπάκης), Καλλέργης, Διαμαντόπουλος, Νικόλτσης (60΄ Κανελλόπουλος)