ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ - Θύελλα - Αιολικός 2-4

Έδειξε ανόρεκτος και κουρασμένος

21/09/2012 - 14:55

Δεν είναι ακόμη έτοιμος και στο βαθμό που θέλει ο προπονητής του, Παναγιώτης Πιττός, ο Αιολικός, φανερώνοντας πολλές από τις ατέλειές του στο παιχνίδι Κυπέλλου με τη Θύελλα Πηγής στο Ενωσιακό της Θερμής. Τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά μπορεί να την πήρε, όμως η ομάδα χρειάζεται ακόμη δουλειά σε όλες τις γραμμές της ώστε να παρουσιαστεί αυτή που πρέπει να είναι όταν με το καλό γίνει η σέντρα στο Πρωτάθλημα τον επόμενο μήνα.

Στα αρνητικά, και το γεγονός ότι τα πόδια των παικτών είναι ακόμη πιασμένα από τις δυνατές προπονήσεις, με αποτέλεσμα η ομάδα να μην αποδίδει στο βαθμό που θέλει ο προπονητής. Από την άλλη, η Θύελλα γνώριζε εκ των προτέρων, από όταν είχε κληρωθεί, ότι το έργο της μόνο εύκολο δε θα ήταν απέναντι σε μια ομάδα ανώτερη και με καλύτερες μονάδες. Ωστόσο, και παρά τις όποιες απουσίες είχε να αντιμετωπίσει ο προπονητής της, Θοδωρής Παπαδημητρίου, όλοι αυτοί που αγωνίστηκαν τα πήγαν καλά και ίσως άξιζαν και κάτι καλύτερο.
Η ομάδα της Πηγής απέδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο και πιο έτοιμη από τον αντίπαλό της, ενώ ξεκινά το ερχόμενο Σάββατο τις επίσημες υποχρεώσεις της στο Πρωτάθλημα.

Γκολ από νωρίς…
Μόλις στο 1ο λεπτό και με το «καλημέρα», ο νεαρός Κομνηνάκης με κοντινό σουτ έδωσε το προβάδισμα στη Θύελλα με 1-0, για να απαντήσει δύο λεπτά αργότερα ο Δούμπλατζης για τον Αιολικό, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η ομάδα της Πηγής στα μισά του παιχνιδιού κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Σουτζόγλου απέκρουσε το πέναλτι του Λίγκου διατηρώντας το σκορ.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι με το Βασίλη Καλιμαντζέρο, ο οποίος με ωραία ενέργεια και σουτ νίκησε την τέως του ομάδα, δίνοντας το προβάδισμα στον Αιολικό με 1-2. Στην επανάληψη ήταν η σειρά του Νίκου Πετρουζέλλη να ανεβάσει ακόμη πιο ψηλά το σκορ με ωραίο απ’ ευθείας φάουλ, το οποίο έστειλε στο ύψος των διχτυών του τερματοφύλακα της Θύελλας. Όμως οι παίκτες του Παπαδημητρίου δεν το έβαλαν κάτω, και με τον Κάσσο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας, από κοντά πλάσαρε το Σουτζόγλου για το 2-3. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε πάλι ο Πετρουζέλλης, με τον ίδιο τρόπο.

Να σημειωθεί πως οι παίκτες του Αιολικού αγωνίστηκαν με μαύρο περιβραχιόνιο, εκφράζοντας έτσι τη συμπαράστασή τους στο πένθος για τη μεγάλη απώλεια του προπονητή του μπάσκετ του συλλόγου Δημήτρη Κουκέλλη, ο οποίος έφυγε πρόωρα από τη ζωή τη Δευτέρα, ενώ κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή.