ΔΙΑΓΟΡΑΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-3: Ωραίο ποδόσφαιρο έπαιξε ο Αιολικός στο πρώτο ημίχρονο, ανέβηκε ο Διαγόρας στο δεύτερο

Πήρε το φιλικό ο «ΑΙΟ»

14/09/2012 - 16:55

Με την απόδοσή του να είναι εξαιρετική, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης, ο Αιολικός νίκησε το Διαγόρα με 3-1. Οι Μυτιληνιοί ήταν ιδιαίτερα καλοί και αποδοτικοί στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, όπου πέτυχαν και τα τρία γκολ, ενώ δημιουργούσαν συχνά φάσεις με στόχο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Στο 8΄ ο Πετρουζέλλης με σουτ κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα, κάνοντας το 1-0, ενώ στο 17΄ ο Δούμπλατζης με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για τον Αιολικό, γράφοντας το 2-0, για να επιστρέψει ο ίδιος λίγο αργότερα και να κάνει το 3-0. Στο 15΄ ο Διονυσάτος αστόχησε να πετύχει ένα γκολ, αφού το σουτ του χτύπησε στο δοκάρι των αντιπάλων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η απόδοση των παικτών του Αιολικού έπεσε, ενώ ο τεχνικός της ομάδας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε πολλούς παίκτες του. Ο Διαγόρας ανέβηκε, μπόρεσε να γίνει απειλητικός και μάλιστα κατάφερε να πετύχει γκολ στο 48΄ με το Δημάκη, που μείωσε το 3-1, τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ευχαριστημένες πρέπει να είναι και οι δύο πλευρές από την απόδοση των ομάδων τους. Ο Αιολικός έδειξε ότι είναι έτοιμος να ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του στο Πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής, αφού παρά τις πολλές απουσίες που είχε (Μουτζούρης, Γκόντζος, Γκιάτα, Βουργουτζής και Κροτσίδας), απέδωσε καλό ποδόσφαιρο. Από την πλευρά του, ο Παναγιώτης Πιττός έβγαλε τα απαραίτητα συμπεράσματα για το σύνολό του, στο οποίο σίγουρα θα κάνει διορθώσεις εν όψει των επόμενων φιλικών που έχουν Κυριακή και Δευτέρα, στην Τουρκία.

Αξίζει, μάλιστα, να σημειωθεί πως μετά από αίτημα της διοίκησης του ΑΙΟ, το παιχνίδι Κυπέλλου με τη Θύελλα θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη, αφού η ομάδα της Μυτιλήνης θα βρίσκεται στα απέναντι τουρκικά παράλια. Από την άλλη, δεν ήταν άσχημη η απόδοση του Διαγόρα, ο οποίος ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, ανέβασε απόδοση και έγινε πολύ απειλητικός.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Παπαλόπουλος (46΄ Σουτζόγλου), Διακορώνας (46΄ Κριπιντήρης), Κριτσωτάκης (46΄ Καπίνο), Καδής, Βαξεβάνης, Πετρουζέλλης, Μίχος, Διονυσάτος (60΄ Μπιτσικώκος), Δούμπλατζης (46΄ Κουκέλλης), Χατζηκυριάκος (46΄ Καλλιμαντζέρος), Μάντζιος (60΄ Κατσαρός)
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Σπετσιώτης, Πολύβροχος, Αντώναρος, Μουτζούρης, Τσομπανέλλης, Λαγουτάρης, Δελόλμας, Παπαδημητρίου, Σοφιάνης, Δημάκης, Πατσατζής, Πιπίνης, Ζουμπίλης, Τσουλέλλης, Σκοπελίτης