Χωρίς καμμία οικονομική υποστήριξη, ο Βασίλης Διαμαντίδης στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων

Παλεύει μόνος του

27/07/2012 - 16:12

Στο Katowice της Πολωνίας έγινε το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων της Ελληνορωμαϊκής Πάλης, το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε. Από ελληνικής πλευράς, συμμετείχαν επτά αθλητές, μεταξύ των οποίων και ο αθλητής του Άτλαντα Μυτιλήνης Βασίλης Διαμαντίδης, που πάλεψε στην κατηγορία των 76 κιλών.

Μέσω του ίντερνετ είχαν την ευκαιρία όλοι οι φίλαθλοι να παρακολουθήσουν τους αγώνες απ’ ευθείας και να δουν την εξαιρετική προσπάθεια που κατέβαλε ο Διαμαντίδης στο Katowice. Στο πρώτο παιχνίδι κέρδισε 3-0 σετ το Ρουμάνο αντίπαλό του. Στο δεύτερο έχασε από τον Τούρκο 2-1, ενώ στο τρίτο παιχνίδι που θα τον οδηγούσε στο μικρό τελικό, έχασε από τον Τσέχο. Έτσι ο αθλητής μας κατέλαβε την 9η θέση, που ήταν η καλύτερη για την ελληνική αποστολή.

Ο Διαμαντίδης έδειξε ότι είναι μεγάλος παλαιστής. Δυστυχώς όμως δεν έχει τη συμπαράσταση των ανθρώπων που έπρεπε να τον βοηθήσουν, αφού πήγε σε αυτούς τους μεγάλους αγώνες χωρίς να έχει κάνει σχεδόν καθόλου παιχνίδια προετοιμασίας σε τουρνουά ή με αθλητές καλύτερους απ’ αυτόν. Η Ομοσπονδία Πάλης είναι σε δύσκολη οικονομική κατάσταση, ενώ οι τοπικοί φορείς έχουν πλήρη άγνοια του γεγονότος. Το αποκορύφωμα όλων είναι πως ο Διαμαντίδης εκπροσώπησε την Ελλάδα και τα έξοδα του ταξιδιού του, που ήταν1.200 ευρώ, τα πλήρωσαν οι γονείς του.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Στις 26 Αυγούστου θα γίνει στο Αζερμπαϊτζάν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης, όπου ο Διαμαντίδης θα είναι και πάλι παρών. Αν κάνει απερίσπαστος μερικούς δυνατούς αγώνες προπόνησης σε τουρνουά, έχει δείξει ότι το μετάλλιο δε θα το χάσει. Είναι κρίμα ένα μεγάλο ταλέντο, με τόση όρεξη για διάκριση, ένα παιδί μόλις 17 ετών, να προσπαθεί μόνο του να σηκώσει ψηλά την ελληνική σημαία. Συγχαρητήρια αξίζουν στον προπονητή του Άτλαντα, Σωτήρη Πετράκη, που αφιλοκερδώς όλα αυτά τα χρόνια προσφέρει τις υπηρεσίες του και αναδεικνύει πρωταθλητές.