Αναμετρήθηκαν οι ομάδες της Β΄ Κατηγορίας στο πλαίσιο της 7ης εμβόλιμης αγωνιστικής

Στην τελική ευθεία για παραμονή και υποβιβασμό

05/05/2012 - 17:20

Τη δεύτερη συνεχόμενή του ήττα στο Πρωτάθλημα για την 7η Αγωνιστική (εμβόλιμη) υπέστη ο Παλλεσβιακός, χάνοντας με 2-0 στην Πέτρα από τον ανώτερό του Αχιλλέα, που νίκησε και βελτίωσε ακόμη περισσότερο τη θέση στη βαθμολογία, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος του μίνι αυτού πρωταθλήματος.

Ο νικητής ήταν καλύτερος και σε όλη τη διάρκεια του ματς είχε ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ, αλλά έμεινε στο τέλος στο 2-0 με τα τέρματα των Νικόλοφ και Χρόνη.

Στα Πάμφιλα, ο Ορφέας απέσπασε λευκή ισοπαλία από τον Ερμή σφίγγοντας το σχοινί στο λαιμό, με την ομάδα των Παμφίλων να κινδυνεύει ακόμη περισσότερο με υποβιβασμό. Η ομάδα των Κεραμιών, απ’ την άλλη, κατηφόρισε στην τρίτη θέση, αλλά είναι κοντά στην παραμονή της. Ο αγώνας δεν είχε πολλές φάσεις και οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με πολύ άγχος.

Στη Στύψη, ο Καραβαγγέλης ήταν καταιγιστικός συντρίβοντας με 5-1 τον Αρίονα Παλ., ορμώντας στη δεύτερη θέση. Στο ημίχρονο ο νικητής προηγήθηκε με 3-1 χάρη σε τέρματα που πέτυχαν οι Πετριώτης στο 9΄, ο Γιαζιτζόγλου στο 30΄ και ο Εμμανουήλ στο 42΄. Ενδιάμεσα είχε μειώσει ο Τσαμουράς για λογαριασμό του Αρίονα. Στην επανάληψη ακολούθησαν άλλα δύο, από τους Μπάλιακα και Εμμανουήλ, οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Δίκαιη νίκη πήρε ο Μεσότοπος στην κοινή τους έδρα με το Μακαρέα, αφού διατήρησε την υπεροχή του στο δεύτερο ημίχρονο και σημείωσε τα δύο γκολ. Η εξαιρετική κεφαλιά του Τρυγώνη μετά από κόρνερ του Σπέρκου αποτέλεσε το πρώτο τέρμα και λίγο αργότερα ο Διβιούκας διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του, που έρχεται κοντά στη σωτηρία της.

Τον πρώτο του βαθμό πήρε ο Αίας 1-1 με τη Φίλια, που ισοφάρισε στο τέλος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καζάζη. Το γκολ για τη Φίλια πέτυχε στο πρώτο μέρος ο Πατήρης. Ο γηπεδούχος, που έχει υποβιβαστεί, κάνει σχέδια πλέον για του χρόνου.