Με τριάρα φιλοδώρησε τον Ατρόμητο ο Αιολικός στο χθεσινό μεταξύ τους παιχνίδι

Μάγκες με ψυχή!

26/04/2012 - 16:37

Περήφανους όλους τους φίλους του έκανε χθες ο Αιολικός, αποδίδοντας σπουδαίο ποδόσφαιρο και παρά την ψυχρολουσία με την απομάκρυνση του Δημήτρη Σπανού από τον πάγκο. Με το Θεαγένη Διονυσάτο πλέον στο τιμόνι της τεχνικής ηγεσίας, οι παίκτες τού ΑΙΟ απέδειξαν ότι εκτός από ταλέντο, διαθέτουν και σπουδαία ψυχή, καθώς νίκησαν εκτός έδρας τον Ατρόμητο Πειραιά με 3-0.

Χαλαρά στο πρώτο
Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Αιολικού μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και χωρίς να δείξουν κανένα φόβο, καταφέρνοντας μόλις στο 5΄ να περάσουν μπροστά στο σκορ με γκολ που πέτυχε ο Μιχαλάκης, γκολ που πανηγύρισαν έντονα τόσο οι παίκτες της ομάδας, όσο και οι φίλοι της που βρέθηκαν στο γήπεδο. Στο 8΄, το κόρνερ του Κάρδαρη βρίσκει το Μίχο, του οποίου όμως η κεφαλιά δε βρήκε στόχο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Ατρομήτου να απειλήσει με κεφαλιά που επεχείρησε ο Δανάσης, η οποία όμως πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι παίκτες του Ατρομήτου, δεν έχασαν την ευκαιρία και στο 11΄ απείλησαν εκ νέου την εστία τού γκολκίπερ των Μυτιληνιών, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο όμως αποτέλεσμα. Από το 10ο λεπτό και μετά, η απόδοση του ΑΙΟ έπεσε, με τον Ατρόμητο να ανεβαίνει και να γίνεται απειλητικός χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, με σπουδαιότερη εκείνη τού 34΄ μετά από λάθος του Αποστολίδη, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Αθανασόπουλου. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Αιολικός χάνει σπουδαία ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ «κλειδώνοντας» το παιχνίδι, αφού έκλεψε την μπάλα από τον αντίπαλο γκολκίπερ αλλά τον πρόλαβε ο Μπέλιας, που απομάκρυνε.

Τριάρα στο δεύτερο
Ό,τι δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Μυτιλήνης, το έκανε στο δεύτερο. Οι παίκτες του Αιολικού μπήκαν στο γήπεδο αγχωμένοι προσπαθώντας να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ, με τον αντίπαλο να μην απειλεί ιδιαίτερα. Στο 72΄, όμως, η εξαιρετική συνεργασία των Μιχαλάκη και Μουρατίδη απέδωσε καρπούς και ο τελευταίος έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Θωμόπουλου. Η ομάδα της Μυτιλήνης, με φανερά ανεβασμένη απόδοση, στο 75΄ απείλησε και πάλι την εστία του Ατρομήτου όταν ο Μιχαλάκης πλάσαρε, όμως ο Λοϊζίδης απομάκρυνε τελευταία στιγμή. Στις καθυστερήσεις, ο πήχης ανέβηκε κι άλλο, με τον Αιολικό να τριπλασιάζει τα τέρματα με γκολ του Μιχαλάκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ: Θωμόπουλος, Μπέλιας, Κεσανίδης (77΄ Στεφανής), Γεωργούλης (69΄ Σταθόπουλος), Κουκάς, Νταλάκος, Τριανταφυλλίδης, Λοϊζίδης, Μανωλίδης (78΄ Καγιώργης), Ουσταμπασίδης, Δανάσης
ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Αθανασόπουλος, Μιχαλάκης, Βούρος, Ζώνας, Αποστολίδης, Καπταγιάννης, Μίχος, Καδής, Τσουλάκος (88΄ Κουκέλλης), Κάρδαρης (81΄ Βουργουτζής), Μουρατίδης (77΄ Μουστογιάννης)