Αλλαγή στις πρώτες θέσεις του πίνακα στη Β΄ ΕΠΣ Λέσβου, έφερε η 14η Αγωνιστική, μετά το «στραβοπάτημα» της Φίλιας στην έδρα του μαχητικού Αίαντα (1-1).

Την απώλεια βαθμών εκμεταλλεύτηκε ο Αλκιβιάδης, κερδίζοντας τον Απόλλωνα Δαφίων (0-1), για να παραμείνει έτσι μόνος πρώτος στην κορυφή, αλλά και ο Ανδρονικάς που πέρασε με «διπλό» από την έδρα του Αστέρα Ιππείου, βελτιώνοντας τη δική του κατάταξη.

«Πρόο» τεσσάρων αστέρων

Ο Παπανικολής έκανε το... λάθος να προηγηθεί μέσα στη Σκάλα Καλλονής, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακαρώνη, αλλά η Προοδευτική ήταν καλύτερη και γύρισε το ματς πριν καν το ημίχρονο. Σκόρερ στο πρώτο μέρος οι Πατσανάς και Ρομέο, ο οποίος πέτυχε ένα ακόμα στην επανάληψη και το 4-1 διαμόρφωσε ο Θεοδωρέλλης.

Διπλό ανόδου, ο Ανδρονικάς

Στη 2η θέση του πίνακα επέστρεψε ο Ανδρονικάς, που έφυγε με το «διπλό» από το Ίππειος, νικώντας τον Αστέρα με 0-1. Το χρυσό γκολ σημείωσε ο Μαγκανάς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ισοπαλία στο Πλωμάρι

Μια ανάσα από ένα σπουδαίο τρίποντο βρέθηκαν τα Λιονταράκια, που προηγήθηκαν μέσα στο «Μιχαλέλλειο» με γκολ του Ντόντη. Στο τελευταίο 15λεπτο, η Δόξα Πλάγιάς έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Χρήστου, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να «σώσει» το βαθμό της ισοπαλίας, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Βελούτσου.

Νίκη κορυφής

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Αλκιβιάδης μέσα στο «Κ. Κεντέρης» της Καλλονής επί του Απόλλωνα Δαφίων, χάρη στο γκολ του Ζήση από το πρώτο ημίωρο, που πρόσθεσε πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της ανόδου.

Στραβοπάτησε η Φίλια

Η Φίλια πήρε το προβάδισμα στο Γήπεδο Λουτρών, χάρη στο γκολ του Παπαγεωργίου, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει την πρωτοπορία ως το τέλος, αφού ο Κατωτριώτης ισοφάρισε για τον Αίαντα Μυτιλήνης.

Αεράτος ο Μεσότοπος

Καμία αντίσταση δεν προέβαλαν τα Βασιλικά, απέναντι στον ανώτερο Μεσότοπο, που έφυγε με το τρίποντο της νίκης και παρέμεινε στο κυνήγι των πρωτοπόρων. Χατ τρικ σημείωσε ο Χατζηδιαμαντής, ενώ ένα ακόμα γκολ πρόσθεσε ο Ζαφειρίου.