Νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα έδωσε η ισοπαλία του Διαγόρα Αγ. Παρασκευής με τον Ατρόμητο Ανεμώτιας (0-0), στο ουδέτερο γήπεδο της Πέτρας, που έφερε πιο κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας, τις ομάδες που τον καταδιώκουν. Τη γκέλα των πρωτοπόρων εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Αίγειρος Μυστεγνών, που επικράτησε κόντρα στον Παλλεσβιακό (0-5), αλλά και ο Αιγέας Πλωμαρίου, που «σάρωσε» τον Όλυμπο μέσα στην Αγιάσο (0-7)!

Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισαν οι νίκες του Αετού Λουτρών, της Αναγέννησης Γέρας και του Κεραυνού Αφάλωνα, ενώ ο Βύρων επικράτησε του Πολιχνίτου, που έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Κάντα.

Του έκοψε τη φόρα

Ο Διαγόρας δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί στο ξερό γήπεδο της Πέτρας, όπου αγωνίστηκε τυπικά γηπεδούχος, εκτίοντας την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του, μένοντας στο 0-0 με τον Ατρόμητο Ανεμώτιας. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν πολλές καλές στιγμές, τις οποίες σπατάλησαν, με κύριους εκφραστές το Σπάρταλη και το Φιλιανό, ενώ σημάδεψαν εις διπλούν τα δοκάρια με τον Σαμπάνη, στο 75΄ με σουτ και στο 81΄ με κεφαλιά.

Πήρε πάλι μπρος

Δεύτερη σερί νίκη για τον Αίγειρο, που δείχνει να βρίσκει ξανά τα πατήματα του, κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Παλλεσβιακό (0-5). Το σκορ άνοιξε ο Συβρής για την ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου, με τον ίδιο παίκτη να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ στην επανάληψη και μαζί με τα επίσης δύο τέρματα του Αλαγιάννη, διαμορφώθηκε το τελικό 0-5.

Ασταμάτητος ο Αιγέας

Δεν είχε αντίπαλο ο Αιγέας στο «Χριστοφίδειο», υποχρεώνοντας τον Όλυμπο Αγιάσου σε βαριά ήττα με 0-7! Ο Άνταμ άνοιξε το χορό των γκολ, αφού πρώτα οι Αγιασώτες είχαν δοκάρι. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Μουντανάρη, σκόραραν με τον Καβαρνό για το 0-2 και ακολούθως οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν. Άνταμ, Καβαρνός και Ντηνιακός -με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ- ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 0-5, ενώ ο Πρωτούλης με κεφαλιά και εν συνεχεία ο Σπαχίου με σουτ, διαμόρφωσαν το τελικό 0-7. Δύο δοκάρια είχαν οι Πλωμαρίτες, με Καβαρνό και Πρωτούλη.

Ανατροπή τετράδας!

Σημαντική νίκη και μάλιστα με ανατροπή, σημείωσε ο Αετός Λουτρών απέναντι στο μαχητικό Οδυσσέα Ελύτη. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη μοναδική ευκαιρία τους στο πρώτο 45λεπτο και προηγήθηκαν με τον Κιούρκο για το 0-1. Στο δεύτερο μέρος όμως, δύο γκολ του Μαρμαλέκα μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών, έδωσαν το προβάδισμα και εν τέλει τη νίκη στην ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου.

Υπόθεση ενός ημιχρόνου

Η Αναγέννηση Γέρας χρειάστηκε ουσιαστικά ένα 45λεπτο για να καταβάλει την αντίσταση του Αρίωνα Μήθυμνας, νικώντας με 3-0. Σκόρερ για την ομάδα του Παναγιώτη Αφαλωνιάτη χρίσθηκαν οι Μπισβίκας, Ματθαίου και Βουτζούλιας, με τους Γεραγώτες να έχουν και δύο δοκάρια σε προσπάθειες των Τρεμούλα και Μανούσου.

Σπουδαία νίκη με… παράπονα

Σημαντικό τρίποντο κατέκτησε ο Βύρων Μόριας, επικρατώντας του Πολιχνίτου με 3-2, σε μία αναμέτρηση πάντως που σημαδεύτηκε από τη φάση του δεύτερου γκολ των γηπεδούχων. Το σκορ άνοιξε για την ομάδα του Κουτρομπίλα, ο Τρακέλλης, με τον Φώτα να ισοφαρίζει με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου. Ακολούθως, ο Κάντας υπέδειξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, αποβάλλοντας και τον Αράπογλου από τον Πολιχνίτο, προκαλώντας έντονες διαμαρτυρίες. Ο Τρακέλλης σημάδεψε σωστά για το 2-1 και λίγο πριν το τέλος, ο Δρακούλης πέτυχε το 3-1 για το Βύρωνα. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Νικέλλης στις καθυστερήσεις.

Ανώτερος ο Κεραυνός

Ενισχυμένος και φανερά βελτιωμένος ο Κεραυνός Αφάλωνα, επικράτησε με το ευρύ 4-0 του Αχιλλέα Πέτρας. Το σκορ άνοιξε ο Μπουντακόπουλος και στην επανάληψη ο Βούρος, με δυο προσωπικά τέρματα, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Λίγο πριν το τέλος, ο Βαρνάς σημείωσε από την άσπρη βούλα του πέναλτι, το 4-0.